dzirnavas

Zīmulis.Krāsas.Ierocis.

1944.gads,leģionārs, kara ziņotājs.

1944. gada sākumā, Tenis iestājas leģionāru rindās un kļūst par kara zīņotāju "Kriegsberichter". Kara ziņotāju rota tiek dibināta 1943.gadā un tās uzdevums bija zīmējumos dokumentēt vācu armijas panākumus frontē. Kara beigu posmā bija liels fotofilmu un foto aparātu rūkums, tāpēc šie zīmējumi bija jo īpaši svarīgi vācu okupācijas avīzēm kā ilustratīvais materiāls rakstiem par fronti. Savukārt jauniešiem, kuri kļuva par kara ziņotājiem, tā izdevās izvairīties no nokļūšanas aktīvajā karadarbībā frontē. Saskaņā ar mākslas zinātnieka Jāņa Kalnača pētījumu, Otrajā pasaules karā kā kara ziņotāji piedalījās vairāk kā divdesmit jaunie mākslinieki. Tur bija gan Mākslas Akadēmijas studenti, gan privāto mākslas studiju audzēkņi. Viņu vidū bija Andrejs Eglītis, Uldis Ģērmanis, Dzintars Sodums, Kurts Fridrihsons, Juris Soikāns, Nikolajs Uldriķis un citi.
No Teņa Graša piezīmēm:
"Uzaugu lauku skolā, kur pirmdienās no visas apkārtnes saveda bērnus, bet sestdienās pagalms atkal bija zirgu pilns, lai vestu bērnus mājup. Arī darbadienās pie slitas allaž kāds piestāja. Tad, lai es neblēņotos,mani iecēla logā, pa kuru visu to varēju stundām vērot un zīmēt zirgus, ratus, ragavas. Zirgi, govis un cita lauku radība vēl ilgi bja manu zīmējumu galvenā tēma.
KDZ7.JPG Kara laika zīmējumos sāka dominēt cilvēki. Tie lielākoties bija karavīri un bēgļi. Zirgi (šoreiz ar kājām gaisā, uzpūstiem vēderiem), putekļu mākoņu apņemti lopu bari atkāpās "otrajā plānā",kopā ar motorizētajiem kara ratiem un ēku drupām.

KDZ7.JPG

Dienot starp vāciešiem,pieredzēju, ka viņi "ciena" mākslu. Ja uzzīmēja portretu un pasūtītājs varēja sevi atpazīt, tad apbēra ar cigaretēm (parastais samaksas veids frontē), bet virsnieki nežēloja pat pudeli "sekta".
Cita attieksme bija latviešu vienībās. Ja kādā brīvākā brīdī mēģināju ko zīmēt, bija jāsargās, ka nepamana seržants, jo tad varēja izpelnīties lieku sardzi vai kādu citu norīkojumu. Stāvoklis uzlabojās Kurzemes cietoksnī: pietrūka fotofilmu un atkal cēlās zīmētā portreta vērtība."